Деца от Школата по етнография, изкуство и народни обичаи при Националния

...
Деца от Школата по етнография, изкуство и народни обичаи при Националния
Коментари Харесай

Кукли-коледари и сурвакари показват магията на българската народна носия

Деца от Школата по етнография, изкуство и национални традиции при Националния замък на децата в София създадоха кукли коледари и сурвакари, посредством които показаха магията на българската национална носия.

Обикновено децата създават своите обредни реквизити, свързани с празниците и обичаите и си ги носят вкъщи, само че тази година взехме решение да създадем този базар с идея – да съберем средства, с които да си закупим детски отвесни станове. Това беше концепцията. Предложили сме кукли-коледари, кукли-сурвакари, поставили сме и кукли-лазарки за цвят.
Това сподели Каталина Йосифова , началник на школата.
 БГНЕС
Коледният благотворителен базар „ Детско национално приложно изкуство “ предлага извънредно красиви и майсторски направени кукли коледари и сурвакари, които са облечени съгласно обичая на шопската етнографска област.

Характерното за тях е, че те са белодрешковци - облечени са с бели облекла, каквато е традицията в нашата област, означи Каталина Йосифова, като посочи, че едните белодрешковци са от Софийско, а другите - от Граовско.

Софийските коледари са облечени с бели беневреци и сини късачета , а пък граовските коледари и сурвакари са в бели беневреци и бели, дълги до коленете ментета , обточени с черни гайтани.
 БГНЕС
„ Ето това е научното. Преди да ги създадем, аз срещнах децата с всичките тези характерности и особености “, показа Каталина Йосифова.

След това тя и децата в школата са създали и проект кой каква кукла ще си избере, кой с какви облекла ще я облече, от кой район и прочие

В изработването на куклите присъединяване са взели 11 от общо 15 деца в школата.
 БГНЕС
„ Те са деца и боледуват, и невсякога могат да участват на всички занимания “, изясни ръководителят на школата.

Колко на брой кукли са измайсторили, Каталина Йосифова сподели, че не знае, тъй като не ги броила.
 БГНЕС
„ На мен ми лиши три седмици, тъй като аз трябваше да ги скроя, да ушия частите, които трябваше да бъдат ушити на шевна машина, а пък на децата – три, четири занимания, защото аз подавах заготовките, само че те по-късно съшиваха, извезваха орнаментите, правеха лицата, обличаха ги. Не беше доста малко времето “, съобщи тя.

Именно тъй като всяка една кукла сама по себе си е неповторима , Каталина Йосифова изрази вяра, че изложбата ще бъде посетена от доста хора. Всички кукли са направена от детски ръце , в тях са заложени доста положителни пожелания и доста откровени детски усеща.

Школата по етнография, изкуство и национални традиции е основана през далечната 1959 година от известния етнолог и публицист на етно-педагогически книги Лозинка Йорданова.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР